Standards and Resources Committee

19 May 2015 - onwards
Fixed
All

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Scheduled Meeting DateStart TimeEnd TimeVenueStatus 
Data pager
Data pager
Page 3 of 4, Displaying meetings 21 to 30 of 31 meetings found in selected date range
24 January 201914:3015:45Bill Brownhill RoomOccurred
21 March 201914:3015:25Bill Brownhill RoomOccurred
23 May 201914:3015:50Bill Brownhill RoomOccurred
18 July 201914:3016:25Bill Brownhill RoomOccurred
12 September 201914:3015:35Bill Brownhill RoomScheduled
14 November 201914:3016:30Committee Room 2Rescheduled 
16 January 202014:3016:30Bill Brownhill RoomScheduled 
12 March 202014:3016:30Bill Brownhill RoomScheduled 
14 May 202014:3016:30Bill Brownhill RoomScheduled 
23 July 202014:3016:30Bill Brownhill RoomScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
RadDatePicker
RadDatePicker
Open the calendar popup.
Select this option to also display any retired members.

Elected Members

PartyNameRoleMembership Dates
Data pager
Data pager
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 14 members/vacancies that match search criteria
Independent
Councillor Frank Beardsmore Member 21/05/2019 - current
Conservative
Councillor Joyce Bolton Member 21/05/2019 - current
Conservative
Councillor Barry Bond Chairman 21/05/2019 - current
Independent
Councillor Anthony Bourke Member 21/05/2019 - current
Labour
Councillor Mike Boyle Member 21/05/2019 - current
Conservative
Councillor Philip Davis Member 21/05/2019 - current
Conservative
Councillor Rita Heseltine Vice Chairman 21/05/2019 - current
Conservative
Councillor Lin Hingley Member 21/05/2019 - current
Conservative
Councillor Diane Holmes Member 21/05/2019 - current
Conservative
Councillor Dan Kinsey Member 21/05/2019 - current

Appointees

NameRoleMembership Dates
Councillor Val Boote Member 04/07/2019 - current
Councillor Tony Maher Member 25/06/2019 - current
David Oldfield Member 25/06/2019 - current
Mary Roberts Member 25/06/2019 - current
Richard Taylor Member 25/06/2019 - current
Councillor Roger Tucker Chairman 08/07/2019 - current

Substitutes

No Substitute information needs to be specified as the Substitution type is all. Any elected member may substitute.

Other Information

Contact

Get in touch


Address

South Staffs Council

Wolverhampton Road, Codsall

South Staffordshire

WV81PX

Show on map

Opening Times

Calls

08:30 - 17:30

open

Visits

08:45 - 17:00

open

We are closed on weekends

     Contact details